• Kategorie

  • Archiwum

O czym należy pamiętać stosując wentylację pomieszczeń ?

Dostosowanie systemu wentylacji do zmian w konstrukcji lub wyposażenia domu. Montaż zbyt szczelnych okien w pomieszczeniach o dużym zapotrzebowaniu świeżego powietrza wymaga zamontowania nawiewnych kratek lub szczelin. Szczególnie dotyczy to pomieszczeń, gdzie znajdują się urządzenia, w których zachodzi proces spalania – kuchenki i termy gazowe, kominki, piecyki gazowe lub olejowe. Mogą być one montowane bowiem tylko tam, gdzie jest sprawna wentylacja nawiewno – wywiewna.
Zakup suszarki lub pralko-suszarki wiąże się często z koniecznością odprowadzania wilgoci, która powstaje podczas procesu suszenia. W tym celu można zamontować wentylator wyciągowy w istniejącym lub nowym otworze wentylacyjnym. Najlepszym rozwiązaniem jednak jest bezpośrednie odprowadzanie wilgotnego powietrza na zewnętrz budynku elastycznym kanałem, którego długość nie powinna przekraczać 2,5 metra.

Materiały oraz urządzenia systemu wentylacyjnego:
* wszystkie materiały i urządzenia powinny mieć wymagane atesty;
* przewody wentylacyjne powinny być wykonane z blachy ocynkowanej lub trudno palnych tworzyw sztucznych;
* wentylatory odśrodkowe mogą być stosowane w połączeniu z kanałami wentylacyjnymi;
* wentylatory osiowe można stosować tylko w otworach wywiewnych, gdyż wytwarzają  zbyt małe ciśnienie i nie są w stanie pokonać oporu powietrza napływającego kanałami.

Zapewnienie dopływu świeżego powietrza.
Usuwając zanieczyszczone powietrze z pomieszczeń należy zapewnić dopływ takiej samej ilości powietrza świeżego. Pamiętajmy o tym, montując okapy czy wyciągi kuchenne.

Zapewnienie swobodnej wymiany powietrza pomiędzy pomieszczeniami.
Pamiętajmy o szczelinach, szparach czy specjalnych kratkach nawiewnych, montowanych w skrzydłach drzwiowych.

Dodaj komentarz