• Kategorie

  • Archiwum

Odzysk ciepła wentylacyjnego

Nowością w układzie wentylacyjnym jest zastosowanie urządzenia od odzysku ciepła wentylacyjnego. Rozwiązanie to polega na przekazaniu ciepła pochodzącego z usuwanego zanieczyszczonego powietrza strumieniowi nawiewanemu z zewnątrz.
Ta wymiana ciepła powoduje, że temperatura napływającego powietrza wzrasta. W ten sposób zapotrzebowanie ciepła do podgrzewania powietrza wentylacyjnego znacznie się zmniejsza. Ważne jest, że strumienie powietrza – nawiewanego i usuwanego – nie mieszają się ze sobą.

Jakimi metodami można odzyskiwać ciepło wentylacyjne


  • wymiennik płytowy (rekuperator krzyżowy).

Ciepło przewodzone jest przez cienką płytkę. Po jednej stronie płynie świeże powietrze (chłodne) a po drugiej – usuwane z pomieszczenia powietrze (ciepłe). Dla zmniejszenia gabarytów urządzenia i osiągnięcia maksymalnego odzysku ciepła stosuje się pakiety równolegle ułożonych płyt, przedzielanych wąskimi szczelinami, którymi naprzemiennie płyną oba strumienie powietrza.

  • wymiennik obrotowy (rekuperator obrotowy)

Ciepłe powietrze przepływa osiowo przez obracający się bęben wykonany z porowatej masy, która pochłania ciepło. Następnie bęben obracając się przechodzi przez obszar zimnego powietrza, któremu oddaje zgromadzone ciepło

  • wymiennik rurowy

Ustawione pionowo rurki wypełnione są częściowo łatwo parującym czynnikiem (np. freonem). Umieszczenie dolnego ich końca w strumieniu ciepłego powietrza powoduje, że znajdujący się w nich czynnik paruje odbierając ciepło ze strumienia. Górny koniec rurek jest umieszczony w strumieniu chłodnego powietrza, powoduje to skraplanie czynnika i ogrzewanie powietrza.

Oszczędności
W systemach o małych przepływach powietrza wentylacyjnego stosuje się wymienniki krzyżowe. Według danych producentów małych agregatów wentylacyjnych z odzyskiem ciepła, zastosowanie ich pozwala na zaoszczędzenie do 75% energii cieplnej potrzebnej do podgrzania powietrza wentylacyjnego. Biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenia eksploatacyjne w dużych systemach do odzysku ciepła wentylacyjnego wielkość ta wydaje się realna.
W domu mieszkalnym wentylacja powinna być stosowana przez cały rok, przez 24 godziny na dobę. W Polsce odzysk ciepła jest możliwy przez około 3000 godzin rocznie. Oznacza to, że dzięki odzyskowi roczne koszty eksloatacji ogrzewania w domu jendorodzinnym o powierzchni 120m3 mogą się zmniejszyć o wartość około 13 500 kWh energii. Warto przy tym wiedzieć, że w systemie z odzyskiem ciepła nie jest konieczne murowanie drogich, zabierających miejsce kominów wentylacyjnych.

Dodaj komentarz