• Kategorie

  • Archiwum

Co zrobić, żeby wentylacja była skuteczna ?

Skuteczność wentylacji zależy od jakości powietrza zewnętrznego. To oczywiste, że bardzo zanieczyszczone powietrze zewnętrzne ma małą zdolność usuwania zanieczyszczeń z wewnątrz pomieszczenia. Aby wentylacja była skuteczna, do wnętrza trzeba wprowadzić bardzo dużo takiego powietrza, a to zimą powoduje znaczne wychładzanie budynku, a więc i wzrost kosztów ogrzewania. Efekty takich rozwiązań obserwowaliśmy w budownictwie z wielkiej płyty, gdzie stosowano przede wszystkim wentylację naturalną z nawiewem (nawiewniki) powietrza zewnętrznego przez nieszczelności ścian i stolarki okiennej.
W wielu budynkach, w celu zredukowania kosztów ogrzewania przeprowadzono w ostatnich latach termorenowację. Polegała ona głównie na ich dociepleniu i wymianie stolarki na szczelną. Jak się okazuje, miało to fatalny wpływ na zdrowie mieszkańców budynków poddawanych termorenowacji. Zaobserwowano średnio dwukrotne zwiększenie objawów chorobowych: podrażnień oczu, gardła, żołądka, bólów głowy, kłopotów ze spaniem, krwawień z nosa, mdłości i uczucia duszności.

Nowe spojrzenie na wentylację
Te wszystkie sygnały spowodowały konieczność stosowania innych systemów wentylacyjnych. Nowoczesnemu systemowi wentylacji w budownictwie mieszkaniowym stawia się obecnie większe wymagania. Powinien on:

  • ściśle kontrolować ilość powietrza dostarczanego do pomieszczeń i usuwanego z nich;
  • być maksymalnie energooszczędny, a zwłaszcza – zużywać możliwie mało energii do podgrzewania powietrza wentylacyjnego zimą;
  • pracować bezawaryjnie przez 24 godziny na dobę, niezależnie od pogody na zewnątrz budynku;
  • pracować cicho

Te wszystkie wymagania spełnia wentylacja mechaniczna: wyciągowa oraz nawiewno-wyciągowa.

Dodaj komentarz